519205-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Databashanteringssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kostdatasystem
Referensnummer: GNU 2017/64E
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48612000 Databashanteringssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Borlänge, Falun, Säter, Gagnef, Ludvika, Avesta och Hedemora kommuner avser att upphandla kostdatasystem som ska göra det möjligt att arbeta med bl. a. matsedlar, produktion, leverans, priser, näringsberäkning och statistik på ett enkelt och effektivt sätt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 560 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48612000 Databashanteringssystem, 48610000 Databassystem, 48463000 Programvara för statistik, 48461000 Programvara för analys eller forskning, 48444100 Faktureringssystem, 48219300 Programvara för administration, 48000000 Programvara och informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen