Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Marknadsövervakningssystem
Referensnummer: 10371
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett marknadsövervakningssystem.
FI behöver effektivisera och förbättra övervakningen av handeln på de svenska marknadsplatserna Nasdaq, NGM samt Spotlight Stock Market. Ett nytt marknadsövervakningssystem med fullständig information om orderläggningen och handeln kommer ge FI större möjligheter att verka självständigt och effektivt i arbetet med att motverka marknadsmissbruk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48482000 Programvara för affärsunderrättelser, 72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer, 72212482 Programvaruutvecklingstjänster för affärsunderrättelser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen