519249-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll av gator och vägar m.m, område Väster
Referensnummer: 4268/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Utförande av drift- och löpande underhållsåtgärder på gator och vägar, trafikanordningar, vissa gröna ytor, dagvattenanläggningar m.m.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45233139 Underhåll av allmänna vägar, 45233140 Vägarbeten, 45233141 Väghållning, 50230000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenadområdet utgörs av Göteborgs stadsdelsområden Askim-Frölunda-Högsbo och Västra Göteborg (exkl södra skärgården) samt f.d. stadsdelsområdet Majorna. Kontraktstiden är initialt fem år, med start 1.1.2020.