519266-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mätinstrument
Referensnummer: FM2023-17847
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten och FMV har behov av regelbunden försörjning av mätinstrument såsom multimetrar, frekvensmätare, förstärkare, kabelsökare mm
Leverantören ska även ha reservdelar inom området. Upphandlingen omfattar inte elmateriel eller elektronikkomponenter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 250 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning, 38410000 Mätinstrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se upphandlingsdokumenten