51928-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Elektriska hushållsapparater
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vitvaror till Stockholm stad
Referensnummer: 3.3.2-149-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39710000 Elektriska hushållsapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholm stad inbjuder er till att lämna anbud i upphandling av vitvaror med tillhörande installation och service enligt de förutsättningar som anges i upphandlingsdokumentet inkl. tillhörande bilagor.
Upphandlingen är en gemensam upphandling, vilket innebär att den omfattar stadens förvaltningar och bolag som anmält sitt deltagande.
Upphandlingns mål och syfte är att tillgodose stadens behov av vitvaror med miljövänliga och hållbara vitvaror samt förenkla för beställaren att köpa rätt typ av produkt.
Upphandling av vitvaror omfattande följande avtalsområden:
— Vitvaror (tvättmaskiner, diskmaskiner, kyl och frys m.m.)
— Småel (dammsugare, elvispar m.m)
— Tvättstugemaskiner (PRO-maskiner)
Ramavtalet avser löpa i två (2) år med möjlighet till förlängning ett (1)+ ett (1) år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för högsta antal delkontrakt: 3
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 3
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39700000 Hushållsapparater, 39710000 Elektriska hushållsapparater, 39711100 Kylskåp och frysar, 39711400 Grillar, spishällar, värmeplattor och kokplattor, 39713100 Diskmaskiner, 39713200 Tvätt- och torkmaskiner, 42716110 Utrustning för tvätt, 42716120 Tvättmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
Del nr: 3