519407-2022 - ÄndringSverige-Karlstad: Programvara för översättning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitalt Översättningsverktyg
Referensnummer: RS/212030
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48740000 Programvara för översättning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ett digitalt översättningsverktyg som ska fungera på obegränsat antal av regionens smarta telefoner, surfplattor och datorer.
Verktyget ska bestå av enklare vardagliga översättningar i vårdmötet, för att underlätta att det ska råda jämlik vård för alla.
Verktyget ska inte ersätta våra nuvarande tolktjänster utan fungera som ett komplement.