519408-2018 - PlaneringSverige-Örebro: Städning
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård
Referensnummer: 113-5753-2018.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen I Örebro län (hädanefter kallat länsstyrelsen) avser att under december månad utkomma med upphandling angående lokalvård för samtliga lokaler idag disponerade av länsstyrelsen.
Då länsstyrelsen inte har lokalvård i egen regi upphandlas denna tjänst via entreprenörer. Kontorsarean är ca 4500 kvm samt ca 855 kvm under mark och avser bland annat men inte uteslutande städning av lokalytor och fönsterputsning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90919200 Kontorsstädning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen