519412-2022 - ÄndringSverige-Halmstad: Datorer och datamateriel
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-Produktförsörjning
Referensnummer: KS 2022/00227
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar försörjning av IT-produkter. Med IT-produkter avses alla typer av enheter, tillbehör och kringutrustning som används tillsammans med eller i anknytning till kommunens IT-miljö. Specificerade produktområden och ett produkturval anges i Bilaga - Produkt och pris.
Föregående års inköpsvolym var cirka 76 miljoner kronor och kan ses som en indikation på kommande årlig volym.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera kommunens verkliga behov. Vid större enskilda köp förbehåller kommunen rätten att genomföra en separat upphandling.
Under avtalstiden kan förändringar ske utifrån politiska beslut, verksamhetsbeslut, organisatoriska förändringar m.m. som t.ex. kan påverka behovet, volymerna och antalet leveransställen.