519428-2020 - ÄndringSverige-Uppsala: Säkerhetstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster
Referensnummer: UPPH2020-00236
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att teckna ramavtal för successiva avrop under avtalstiden för bevaknings och personskyddstjänster till beställaren där avtalet ska kunna nyttjas av dennes samtliga enheter och förvaltningar.
Leverantören ska, genom utförande av avtalade tjänster, aktivt arbeta för att förebygga, avvärja och/eller begränsa verkan av hot och risker för beställarens fastigheter, egendom, personal och besökare.
Behandling av personuppgifter
Information om hur Region Uppsala behandlar personuppgifter redogörs för i bilaga 1C Behandling av Personuppgifter.
Personuppgiftsavtal
Leverantören ska acceptera att teckna personuppgiftsbiträdesavtal i enlighet med bilaga 1H Personuppgiftsbiträdesavtal.
Anbudstidens utgång
Anbud ska vara ingivet till Visma TendSign senast 2.11.2020 23:59. Anbud som inkommer efter anbudstidens utgång får inte prövas.