519467-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Värdeförvaringsskåp
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling brand- och säkerhetsskåp
Referensnummer: ks 1115/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44421600 Värdeförvaringsskåp
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på Brand- och säkerhetsskåpför leverans till de upphandlande myndigheterna.
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Vi emotser ert anbud med intresse.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44421000 Armerade eller förstärkta kassaskåp och dörrar, 44421700 Lådor och skåp, 44421720 Förvaringsskåp, 44421722 Säkerhetsboxar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndigheter
Upphandlande myndigheter för denna upphandling är:
Organisationsnr Upphandlande myndighet
212000-1983 Askersunds kommun 212000-1934 Degerfors kommun 212000-1926 Hallsbergs kommun 212000-1991 Karlskoga kommun
212000-1975 Kumla kommun 212000-2015 Lindesbergs kommun 212000-1959 Ljusnarsbergs kommun 212000-2007 Nora kommun
212000-1967 Örebro kommun
Denna upphandling avser ramavtal på Brand och säkerhetsskåp för successiva avrop.
Uppskattad volym per upphandlande myndighet för en ramavtalsperiod på 4 år:
Askersunds kommun - 300000 SEK
Degerfors kommun - 100 000 SEK
Hallsbergs kommun - 180 000 SEK
Karlskoga kommun - 200 000 SEK
Kumla kommun - 200 000 SEK
Lindesbergs kommun - 160 000 SEK
Ljusnarsbergs kommun - 160 000 SEK
Nora kommun - 100 000 SEK
Örebro kommun - 4 000 000 SEK
Observera att angivna volymer är angivna med hänsyn till nu kända förhållanden och uppskattningar av kommande behov. Förändrad demografi och politiska beslut kan leda till betydande förändringar. Upphandlande myndigheterna garanterar därför inga volymer utan anbudsgivaren ska tillhandahålla den upphandlade tjänsten i den omfattning som betingas av det verkliga behovet under avtalsperioden