519489-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Lund: Övervakningskameror
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Partner för produktförsörjning av övervakningsenheter
Referensnummer: KS2022/0193
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35125300 Övervakningskameror
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds kommun annonserade 2022-03-02 upphandling av Partner för produktförsörjning av övervakningsenheter. Vid anbudstidens utgång hade det inte inkommit några anbud varvid Kommunen avbröt upphandlingen och meddelade att Kommunen hade för avsikt att gå vidare med ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering i enlighet med Lagen om offentlig upphandling (LOU), 6 kap. 12§.
Ramavtalet ska möjliggöra inköp och leverans av övervakningsenheter till primärt VMS-system genom en "grossist" som, vid avrop, inhämtar offerter från tillverkare av de aktuella produkterna som kommunens behov omfattar.
Uppdraget avser leverans av enheter/produkter inom segmentet för primärt optisk och audiovisuell övervakning av lokaler och fastigheter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen