Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Låstjänster
Referensnummer: 35/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98395000 Låssmedstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal med successiva avrop efter behov av låstjänster och köp av lås inom beställarens fastighetsbestånd samt hyrda objekt. För ramavtalet gäller AB04/ABT06.
Takvolym
Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.
Den totala volymen för aktuell avtalsperiod inklusive (eventuell) förlängning beräknas uppgå till följande för respektive upphandlande myndighet;
◦ Helsingborgs stad, 12 000 000 SEK
◦ Räddningstjänsten Skåne Nordväst 200 000 SEK
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44520000 Lås, nycklar och gångjärn, 44521100 Lås, 44521110 Dörrlås, 44521200 Hänglås och kedjor, 98395000 Låssmedstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/02/2022Slut: 31/01/2024
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
1+1 år.