519493-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemverktyg för planering och uppföljning
Referensnummer: 17RS4762
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västernorrland avser upphandla ett systemverktyg för planering och uppföljning som tjänst där Leverantören har ett totalansvar, detta innebär bland annat att Leverantören ska ansvara för införandeprojekt med tillhörande utbildning, drift/förvaltning, vidareutveckling/uppdatering samt support & underhåll.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48810000 Informationssystem, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72262000 Utveckling av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Målet är att upphandla ett systemverktyg för planering och uppföljning som ska skapa förutsättningar för att:
— Uppnå en tydlighet och enhetlighet i regionens styrprocess och dess tillhörande styrdokument, rutiner mallar och manualer enligt kommunallagen och redovisningslagen
— Verka för målstyrning och resultatuppföljning och underlätta planeringsarbetet från regionfullmäktiges mål respektive nämndens mål till förvaltningar, verksamheter, enheter och den enskilda medarbetaren
— Sortera mål och uppdrag till rätt organisatorisk nivå – fokus ska ligga på kärnverksamheten
— Formulera mål och uppdrag utifrån relevans för respektive nivå
— Säkra en effektivare och kvalitetssäkrad uppföljning från medarbetare, enhet, verksamhet, förvaltning till nämnder och styrelse i syfte att återrapportera regionfullmäktiges mål
— Möjliggöra prioritering utifrån styrande dokument, resultat och omvärldsanalyser
— Verksamheten ständigt ska förbättras/utvecklas
— Få kortare ledtid för slutanvändare att få fram relevant verksamhetsuppföljning