519508-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Köp och försäljning av fastigheter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal fastighetsmäklare - kommersiella fastigheter
Referensnummer: FSK2021/461
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70120000 Köp och försäljning av fastigheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Fastighetskontoret inbjuder till anbudsgivning avseende upphandling av ramavtal av fastighetsmäklare för kommersiella fastigheter. Uppdragen består av en heltäckande mäklartjänst för förmedling av fastigheter och ska inkludera alla moment från start fram till och med tecknande av köpekontrakt och tillträde.
Ramavtalet gäller i huvudsak i Stockholms län.
Tilldelning av uppdrag/kontrakt (avrop) sker efter en förnyad konkurrensutsättning för de leverantörer som är parter i ramavtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70120000 Köp och försäljning av fastigheter, 70123000 Försäljning av fastigheter, 70123200 Försäljning av andra fastigheter än bostadsfastigheter, 70300000 Diverse fastighetsmäkleri på arvodes- eller kontraktsbasis
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen