Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mattransporter
Referensnummer: UH-2023-84
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55521200 Måltidsleveranser
II.1.4.
Kort beskrivning
Transport av kall och varm mat, till förskolor, grundskolor och äldreboenden inom Motala kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 13 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55521200 Måltidsleveranser, 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Transport av varm och kall mat inom Motala kommun enligt transportschema. Transporterna sker främst från lasarettet i Motala, men även från andra större kök, till äldreboenden, förskolor och skolor. Maten levereras i vagnar, lådor och skåp på hjul.