519589-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Undersökningar
Referensnummer: 2.7-30230/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser konsulttjänster för genomförande av kvalitativa och kvantitativa undersökningar samt utvärderingar och analyser baserade på undersökningarna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser konsulttjänster för genomförande av kvalitativa och kvantitativa undersökningar samt utvärderingar och analyser baserade på undersökningarna. Uppdrag kan omfatta hela eller delar av processen att utifrån en problembild och ett uppdrag från myndigheten använda lämplig metod och utforma undersökning för att få önskad kunskap om en målgrupp, göra urval, utforma relevanta frågeställningar, genomföra enkäter/intervjuer och kartläggningar, presentera och analysera resultat som ska ge underlag för Socialstyrelsens åtgärder.