519614-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Kolonial
Referensnummer: RS 2022/1397
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland upphandlar livsmedel inom produktgrupp kolonial. Produkterna är till största delen avsedda för tillagnings- och mottagningskök inom skola, förskola, sjukhus och äldreomsorg men även övriga från Region Gotland har rätt att tillfälligt avropa från avtalet. Distribution av produkterna till beställarna ingår i uppdraget och kostnad för detta ska ingå i styckpriset.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15400000 Animaliska eller vegetabiliska oljor och fetter, 15500000 Mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15830000 Socker och liknande produkter, 15850000 Pastaprodukter, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen