519629-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Sollentuna: Teknisk analys eller konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Planarkitekter
Referensnummer: 2017/0092 UPPH.156 Planarkitektkonsulter
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling är en samordnad upphandling mellan Sollentuna kommun och AB Sollentunahem. Upphandlingen omfattar ramavtal avseende planarkitektkonsulter för utförande av uppdrag åt Beställaren. Syftet med denna upphandling är att täcka Beställarens behov av planarkitektkonsulter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71243000 Utkast till planer (system och integration), 71245000 Tillståndsplaner, arbetsritningar och specifikationer, 71620000 Analystjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar ramavtal avseende planarkitektkonsulter för utförande av uppdrag åt Beställaren. Syftet med denna upphandling är att täcka Beställarens behov av planarkitektkonsulter.