519663-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Rekryteringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Rekryteringstjänster
Referensnummer: 2017-5103-8571
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
CSN har ett långsiktigt perspektiv på rekrytering och tar ständigt hänsyn till förändrade resurs- och kompetensbehov. CSN strävar efter att ha rätt medarbetare med rätt kompetens på rätt plats vid rätt tillfälle.
Målet med upphandlingen är att sluta ramavtal med en leverantör som kan leverera rekryteringsstöd vid behov:
• Med stöd av en kompetensbaserad rekryteringsprocess.
• Utifrån ett etiskt perspektiv och en jämlik och jämställd människosyn.
• Utifrån bestämmelser i Lag (1994:260) om offentlig anställning, § 4 gällande bedömnings-grunder vid anställning.
Urvalet av kandidater ska leda till att vi kan anställa medarbetare med rätt kompetens och profil.
Rekryteringsstöd ska erbjudas till samtliga orter där CSN har verksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen