519672-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Konsulttjänster för infrastruktur
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trafikutredningar
Referensnummer: 2017/IN0059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för trafikutredningar. Konsult som kan utföra övergripande trafikutredningar, prognoser, modellering, trafikalstring och kapacitetsstudier och presentera detta i form av lättläst text, diagram och kartor. För alla trafikslag inklusive parkering. Skissning och övergripande kostnadsförslag av åtgärder. Från översiktsplan t.o.m. detaljnivå.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311210 Konsulttjänster för vägar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen