519682-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gestaltningsuppdrag Växjö station
Referensnummer: U-18-123
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92310000 Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Konstnärlig gestaltning för Växjös nya stations- och kommunhus.
Inbjudan
Växjö kommun inbjuder konstnärer att lämna intresseanmälan till konstnärlig gestaltning för Växjös nya stations- och kommunhus.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92311000 Konstverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Gestaltningen är uppdelad i två delar och ska utföras i det som kallas ”Växjös vardagsrum”.
I del 1 finns butiker, restauranger och vänthall för resande. Denna del ska upplevas särskilt för de som rör sig på detta plan.
I del 2 ska ljusschaktet gestaltas och ger möjlighet till ett verk synligt från alla våningsplan samt även utifrån.
Fördelning av uppdragen kan ske så att en konstnär får utföra ett eller bägge förslagen.
Verken ska utgöra permanenta installationer och skapa relation till den omgivande platsen. Verken ska tillföra platsen ökade konstnärliga värden men inte försämra platsens tillgänglighet. Vi ser gärna att gestaltningen förhåller sig till platsen vad gäller materialval t.ex. sten, glas och trä.
Hållbarhets- och framtidsperspektiv genomsyrar projektet.
Kraven specificeras i kommande steg.