Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Konsulttjänster inom VVS projektering
Referensnummer: LOC 1808-1389
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar konsulttjänster inom Luftbehandling och Rörsystem (kyla, värme, sanitet, sprinkler installationer, medicinska gaser samt styr- och övervakning).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 45 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1: Luftbehandling
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde 2: Värme, kyla, sanitet, sprinkler installation, medicinska gaser samt styr och övervakning
Del nr: 2
Ytterligare CPV-kod(er) 03000000 Jordbruks-, jakt-, fiske- och skogsbruksprodukter samt tillhörande produkter, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
Upphandlingen avser konsulttjänster avseende VVS: Värme, ventilation, sanitet, kyla inklusive sprinkler. Uppdrag kan komma att avse exempelvis: utredningsarbete, programarbete, projektering (systemhandling, bygghandling), projektledning, byggadministration och mm.