519730-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter 2021 - Mark och Anläggning
Referensnummer: KS 2021/823
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsultuppdraget avser tjänster för tekniska konsulter inom Mark och Anläggning.
Innehåll av kompetensområdet och tjänsten, se uppdragsbeskrivning, handling 7.3.
Beställaren har för avsikt att teckna ramavtal med två (2) leverantörer med rangordning med annan fördelningsnyckel av innebörd att 1:an tilldelas ca 70 % och 2:an ca 30 % av avropen. Den
procentuella fördelningen sker utifrån det totala värdet i kronor under hela avtalstiden per förvaltning och bolag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen