Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ärendehanteringssystem
Referensnummer: 2017-100
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48810000 Informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ett gemensamt ärendehanteringssystem för kommunerna Essunga, Grästorp, Götene, Lidköping, Skara och Vara. Upphandlande myndighet är Kommunalförbundet Göliska IT.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48500000 Programvara för kommunikation och multimedia, 48800000 Informationssystem och servrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen