519803-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Helpdesk- och stödtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern support för Ineras tjänster
Referensnummer: 2021090011
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72253000 Helpdesk- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en extern första linjens support till invånare och Ineras kunder. Supporten omfattar;
• 1177:s e-tjänster,
• Synpunktshantering för webbplatserna 1177.se, umo.se och youmo.se,
• Synpunktshantering för webbplatser som riktar sig mot invånare som tillkommer eller förändras under avtalstiden.
• Support av e-tjänster inom 1177 som tillkommer eller förändras under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64214200 Telefonväxeltjänster, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72250000 System- och stödtjänster, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen