519805-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Staffanstorp: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvårdsupphandling
Referensnummer: 2022-KS-121
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Staffanstorps kommun inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende Lokalvårdstjänster och Entrémattor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 56 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lokalvårdsuppdraget ska syfta till att den mellan Beställaren och Leverantören (som Beställaren tecknar avtal med i anledning av denna upphandling) överenskomna hygiennivån uppnås och bibehålls samt att resultatet uppfattas svara mot en allmänt vedertagen uppfattning om renhet och god hygien.
Värdet av den aktuella upphandlingen beräknar Beställaren vara ca 13,8 miljoner kronor årligen för samtliga delar. Det angivna beloppet har kommit fram efter nu möjlig uppskattning och är utan förpliktelser. Det faktiska värdet kan bli både större och mindre och ändras under avtalstiden.
Upphandlingen är uppdelad i tre (3) olika delar och omfattar:
Del 1 – Administrativa byggnader
Del 2 – Övrig verksamhet (består exempelvis men inte uteslutande av skolor, förskolor, idrottshallar mm)
Del 3 – Entrémattor