519807-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Lycksele: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slamtömning och spolning
Referensnummer: UH-2022-2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Lavab genomför en upphandling och inbjuder anbudsgivare att lämna anbud i enlighet med anslutande bilagor
Uppdraget omfattar:
tömmning enskilda och samägda avloppsanläggningar inom varje kommuns geografiska område samt tömma och/eller spola kommunalt ägda avloppsanläggningar, reningsverk och ledningsnät.
tömmning rännstensbrunnar i kommunalt ägda dagvattennät
tömmning latrinkärl
rörinspektion enligt Svenskt vatten P122
tömmning olje- och fettavskiljare samt omhänderta och destruera avfall.
jourtjänst och utförande av tjänster vid akuta vatten-, avloppsläckor och avloppsstopp samt underhållsarbeten i pump/avloppsanläggningar
Spolning ledningsnät
utföra andra tillhörande tjänster efter avrop. Exv. rotskärning, torrsugning mm.
Upphandling är indelad i två avtalsområden, Lycksele och Storumans kommun. Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera avtalsområden. En entreprenör per avtalsområde kommer att antas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Lycksele Kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90430000 Bortskaffande av avloppsvatten, 90460000 Tömning av kloakbrunnar eller septiska tankar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Slamtömning
Storumans kommun
Del nr: 2