519873-2020 - ResultatSverige-Angered: Vägreparationer
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Återställande av gatubeläggningar mm, 2020 - 2022.
Referensnummer: 20/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233142 Vägreparationer
II.1.4.
Kort beskrivning
Förfrågan avser ramavtal för löpande avrop avseende återställande av gatu-beläggningar efter Kretslopp och vattens anläggnings- och reparationsarbeten på olika platser inom Kretslopp och vattens verksamhetsområde i Göteborgs Kommun.
Kretslopp och vatten bedriver verksamheten under hela året och via förvaltningens beredskapsorganisation även kvällar, nätter och sön-och helgdagar.
Arbetsvolymen för motsvarande arbeten har på årsbasis uppgått till 10 - 11 MSEK fördelat på drygt 1 000 beställningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44113620 Asfalt, 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen