519915-2018 - ResultatSverige-Eskilstuna: Arbetsutrustning för tandläkare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tandvårdsutrustning
Referensnummer: DU-UPP17-0287
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33192400 Arbetsutrustning för tandläkare
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar ett ramavtal gällande tandvårdsutrustning och service/underhåll. Denna upphandling omfattar även Installation/montering av tandvårdsutrustning samt utbildning av användare och servicepersonal.
Upphandlingen består av följande objekt:
1. Behandlingsstol och unit
2. Operationsbelysning
3. Dental röntgen
4. Dental diskdesinfektor
5. Utrustning för rengöring, desinfektion och smörjning med kemisk desinfektion
6. Utrustning för rengöring, smörjning och autoklavering med värme och vatten
7. Autoklaver
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33111500 Tandröntgen, 33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter, 33167000 Operationsbelysning, 33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien, 33191110 Autoklaver, 33192410 Tandläkarstolar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling omfattar ett ramavtal gällande tandvårdsutrustning och service/underhåll enligt beskrivning i Kravspecifikation samt kravspecifikation för respektive objekt. Denna upphandling omfattar även Installation/montering av tandvårdsutrustning samt utbildning av användare och servicepersonal.
5. Utrustning för rengöring, desinfektion och smörjning