519923-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlshamn: Säkerhetstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster
Referensnummer: 2022/2383
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlshamn Kommun bjuder in till anbudsgivning gällande bevakningstjänster. Uppdrag som upphandlas innefattar Rondbevakning, ordningsvakt, väktarövervakning, parkeringsvakt, larmutryckning, trygghetsjour samt felanmälan till fastighetsjour i beredskap. Upphandlingen omfattar ej larmmottagining eller larmförmedling.
Upphandlingen avser ett ramavtal med löpande beställningar under avtalstiden och kan variera i omfattning under avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79710000 Säkerhetstjänster, 79711000 Larmövervakningstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bevakningstjänst