520060-2017 - ResultatSverige-Uppsala: Planeringssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operatör och leveransplaneringstjänst för Bygglogistikcenter Uppsala
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30196000 Planeringssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen består av två (2) avtalsområden enligt nedan. Anbud kan lämnas på ett avtalsområde eller på båda avtalsområdena.
Avtalsområde 1: Operatör.
Kontrakt avseende drift av BLC Uppsala och utförande av efterfrågade logistiktjänster.
Avtalsområde 2: Leveransplaneringstjänst.
Kontrakt avseende tillhandahållande av en leveransplanerings- och trafikflödestjänst för planering, övervakning och passage av materialtransporter till anslutna byggarbetsplatser.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30196000 Planeringssystem, 44221300 Grindar, 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter, 60161000 Pakettransporter, 63523000 Hamntjänster och spedition, 79991000 Lagerhantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen består av 2 avtalsområden enligt nedan. Anbud kan lämnas på ett avtalsområde eller på båda avtalsområdena.