520080-2021 - ResultatSverige-Tierp: Gaturenhållning och gatsopning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sandupptagning
Referensnummer: 2021-74
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90610000 Gaturenhållning och gatsopning
II.1.4.
Kort beskrivning
Tierps kommun upphandlar sandupptagning för AB Tierpsbyggen, Tierps kommunfastigheter AB och Tierps Energi & Miljö AB.Upphandlingen avser kontrakt att till timpris per delområde sköta sandupptagning. Priset anges som timpris per enhet och ska inkludera samtliga insatser för att utföra tjänsten på ett korrekt och fackmannamässigt sätt. Anbud går att lämna per delområde och utvärderas per delområde.Avrop av barmarksrenhållning kan komma att ske under hela avtalsperioden och ersätts per timme i enlighet med anbudspris.Sandupptagningen ska utföras under perioden 1 mars till­ 15 maj, om inte annat överenskommes, så att alla gator, gång­ och cykelbanor upplevs städade och välvårdade efter vintersäsongen. För övergripande information om entreprenaden se Särskilda föreskrifter SF0 och SF1.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90612000 Gatsopning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tierps kommun upphandlar sandupptagning för AB Tierpsbyggen, Tierps kommunfastigheter AB och Tierps Energi & Miljö AB.
Upphandlingen avser kontrakt att till timpris per delområde sköta sandupptagning. Priset anges som timpris per enhet och ska
inkludera samtliga insatser för att utföra tjänsten på ett korrekt och fackmannamässigt sätt.
UF 1 Allmän orientering