520109-2019 - PlaneringSverige-Luleå: Reklam
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Sociala medietjänster Region Norrbotten
Referensnummer: 19/51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79341000 Reklam
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Norrbotten avser att upphandla strategisk rådgivning och annonsering i sociala medier. De tjänster som efterfrågas syftar till att nå så många som möjligt inom utvald målgrupp, skapa interaktion med målgruppen samt få rådgivning kring kanaler och hur vi bäst paketerar vårt innehåll.
Sista svarsdag 13.11.2019.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79341100 Reklamrådgivning, 79342000 Marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
RFi-förfrågan med anledning av att Region Norrbotten avser att upphandla strategisk rådgivning och annonsering i sociala medier. Vi vill med hjälp av annonsering mot relevant målgrupp i form av exempelvis kampanjer och lediga tjänster samt innehållsstrategi bygga vårt övergripande varumärke, vårt arbetsgivarvarumärke och nå potentiella medarbetare och norrbottningar i digitala kanaler.
De tjänster som efterfrågas syftar till att nå så många som möjligt inom utvald målgrupp, skapa interaktion med målgruppen samt få rådgivning kring kanaler och hur vi bäst paketerar vårt innehåll. Vi har full förståelse för att ni kanske inte kan eller vill svara på alla frågor. Varje svar vi får är värdefullt för vårt arbete.