520113-2023 - ResultatSverige-Gustavsberg: Reparation och underhåll
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stavsnäs Gärde 1-19 Värmdö
Referensnummer: UH-2023-12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Upprustning/ombyggnad av 165 lägenheter i Stavsnäs Gärde 1-19 på totalentreprenad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Stavsnäs gärde 1 - 20 är ett område med 5 huskroppar, A, B, C, D och E med totalt 176 lägenheter fördelade på 17 trapphus. Byggnadsår 1965 och byggnaderna uppfördes då med 3 våningar. 1995 utfördes påbyggnad med ytterligare 1 våning. Lägenheter i trapphus 20 har renoverats i ett tidigare projekt. I detta projekt ingår renovering av 165 lägenheter i resterande 16 trapphus.