520152-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Miljöutbildning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Återvinng av fiskeredskap
Referensnummer: 3309-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80540000 Miljöutbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med kontrakt som upphandlas är att erhålla innovativa lösningar till organisationssystem, strukturer, processer och verksamhet samt nya samarbetsplattformer för ökad återvinning av fiskeredskap samt nationellt informera fritids- och yrkesfiskare om möjligheten att återvinna sitt fiskeredskap.
Uppdraget ska resultera i mesta möjliga återvinning av fiskeredskap för att minska risk för plast i hav och sjöar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80540000 Miljöutbildning, 90500000 Avfallstjänster, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport, 90514000 Återvinning av avfall, 90680000 Strandrengöring, 90700000 Miljötjänster, 90712300 Strategisk planering för bevarande av den marina miljön, 90713000 Miljörådgivning, 90733600 Hantering eller övervakning av gränsöverskridande vattenföroreningar, 98360000 Marina tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen