520163-2018 - ÄndringSverige-Stockholm: Reparation av fartyg
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Varvsarbeten - Livstidsförlängning fartygen Solöga och Vindöga
Referensnummer: 18/38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50241100 Reparation av fartyg
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms läns landsting äger genom Waxgholms Ångfartyg AB (WÅAB) Solöga och Vindöga. De levererades till WÅAB 1978. Syftet var trafikuppdrag året runt i Stockholms skärgård.
16.5.2018 fattades genomförande beslut reinvesteringar i fartygen Solöga och Vindöga.
Upphandlingens syfte och mål är att mordernisera och förlänga livstiden för Solöga och Vindöga, så att de kan gå i trafik fram till år 2030.