520167-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cirkulationstvätt och hyra av textilier för vård
Referensnummer: 105/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar cirkulationstvätt och hyra av textilier som primärt används inom vård och omsorg.
Med cirkulationstvätt avses en tjänst där leverantören äger, tvättar och distribuerar textilier som hyrs av
Beställaren.
Textilier som omfattas av avtalet är indelade i följande varugrupper:
Varugrupp 1 - Flatgods VÅRD OCH OMSORG
Varugrupp 2 - Patientkläder
Varugrupp 3 - Personalkläder KÖK
Varugrupp 4 - Personalkläder VÅRD
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18110000 Arbetskläder för män, 33199000 Sjukvårdskläder, 39512000 Sänglinne
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Med cirkulationstvätt avses en tjänst där leverantören äger, tvättar och distribuerar textilier som hyrs av beställaren.
Avgränsningar:
— Cirkulationstvätt av handdukar och flatgods för verksamheter utanför vård och omsorg omfattas inte av avtalet,
— Cirkulationstvätt och hyra av arbetskläder för personal inom hemtjänst, hemsjukvård och äldreboenden i Göteborgs Stads tio stadsdelsförvaltningar samt Social resursförvaltning omfattas inte av ramavtalets,
— Tvätt av egenägda textilier omfattas inte av ramavtalet.
Antalet olika beställare är i dagsläget cirka 270 st fördelat på cirka 75 olika leveransadresser.