Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omställningsprogram
Referensnummer: Ks26 2022-95
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79414000 Konsulttjänster för personalförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
Linköpings kommun inbjuder ert företag att lämna anbud i upphandling av ett ramavtal gällande Omställningsprogram. Anbud ska lämnas i enlighet med de villkor som framgår av upphandlingsdokumenten. Ett omställningsprogram kan bli aktuellt när arbetstagaren och arbetsgivaren gör en överenskommelse om att avsluta anställningen och arbetstagaren har behov av att genom rätt stöd och hjälp skapa förutsättningar för att hitta en ny sysselsättning. Målsättningen är att skapa trygghet, att öka chanserna för att snabbt hitta en ny lösning för arbetstagaren samt att denne ska känna sig stärkt i att hitta en ny sysselsättning/nytt arbete.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79414000 Konsulttjänster för personalförvaltning, 79630000 Personaladministrativa tjänster utom arbetsförmedling och personaluthyrning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattat antal omställningsprogram beräknas till 7st per år. Ramavtalets takvolym är 40st omställningsprogram för hela avtalstiden inklusive eventuella förlängningar.