520191-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Livsmedel, drycker, tobak o d – Konsumentförpackade Livsmedel
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelKonsumentförpackade Livsmedel
BeskrivningKommunen är i behov av leverantörer som kan leverera konsumentförpackade livsmedel till beställare runt om i kommunens verksamheter. Kommunen har ett huvudgrossistavtal för inköp av Livsmedel av större kvantiteter. Denna upphandling ska generera avtal som är avsedda att vara ett komplement till huvudgrossistavtalet, gällande inköp av konsumentförpackade livsmedel i mindre kvantiteter och mindre förpackningar. Det kan tex vara till mindre enheter så som fritidsgårdar och till skolornas hemkunskapsundervisning m.m.
Intern identifierareKS 2024/00825
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningKonsumentförpackade Livsmedel
Intern identifierareKonsumentförpackade Livsmedel