520200-2019 - KonkurrensutsättningSverige-STAFFANSTORP: Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västerstad etapp 1, förprojektering, gestaltning, option projektering
Referensnummer: 19/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.1.4.
Kort beskrivning
Förprojektering och gestaltning av exploateringsområdets allmänna plats och VA samt markarbeten för övriga ledningsägare.
Området som avses är Detaljplan för Hjärup Västerstad etapp 1 samt erforderlig VA, markarbeten för allmänna anläggningar samt anslutningar. Området är knapp 20 ha.
Option för detaljprojektering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen