520201-2018 - ResultatSverige-Lund: Vuxen- och annan undervisning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Yrkesutbildning för vuxna på gymnasial nivå
Referensnummer: KS2018/0609
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80400000 Vuxen- och annan undervisning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser yrkesutbildning för vuxna på gymnasial nivå med utlagd betygsrätt och rektorsfunktion enligt gällande lagstiftning.
De efterfrågade yrkesutbildningarna motsvarar i stort ungdomsgymnasiets program gällande karaktärsämnen.
Yrkesutbildningen ska vid fullgjord utbildning leda till anställningsbarhet utifrån branschens krav. Anbud ska lämnas in per yrkesutgång med angivna nationella gymnasiala kurser specificerade med koder, i klartext samt poäng
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80212000 Yrkesmässig undervisning på högstadie- och gymnasienivå, 80530000 Yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen