520242-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av återvinningsbara förpackningar
Referensnummer: KK23/421
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Nyköpings kommun upphandlar en entreprenör för tömning av behållare av återvinningsbara förpackningar från återvinningsstationer (ÅVS) inom kommunen samt tillhörande transport till- och tömning av de återvinningsbara förpackningarna vid kommunens omlastningsstation intill Björshults avfallscentral. Inom Nyköpings kommun finns i dagsläget 36 återvinningsstationer med behållare för återvinningsbara förpackningar, dessa kategoriseras som pappersförpackningar, plastförpackningar, metallförpackningar, färgat glas och ofärgat glas. Returpapper omfattas inte av aktuell upphandling, detta material hanteras i en separat upphandling av tjänstekoncession. Den totala volymen i Nyköpings kommun via ovan nämnda flöden uppgick 2022 till 933 ton pappersförpackningar, 355 ton plastförpackningar, 75 ton metallförpackningar och 956 ton glasförpackningar (färgat/ofärgat).
Tilldelad entreprenör är således både berättigad och skyldig att företa insamling från samtliga återvinningsstationer  inom kommunen i enlighet med vad som avtalas parterna emellan.
För detaljerad beskrivning av omfattningen hänvisas till förfrågningsunderlaget i dess helhet
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Enligt upphandlingsdokumenten.