52027-2019 - PlaneringSverige-Kristianstad: Medicinsk utrustning
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Marknadsundersökning BiLevel och Hemrespiratorer
Referensnummer: KI190030
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Skåne orienterar sig inför eventuella upphandlingar av BiLevel och Hemrespiratorer. Dessa utrustning kommer främst att användas i patientens hemmiljö genom den Regionövergripande Andningspoolen.
Region Skåne önskar att leverantörer som marknadsför relevanta produkter svarar på denna Marknadsundersökning samt anger om leverantören önskar delta på en kommande leverantörspresentation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: jaHögsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 3Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
BiLevel Bas, BiLevel Avancerat, Hemrespiratorer
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
BiLevel Bas
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33157400 Andningsapparater för medicinskt bruk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
X
Bi Level Avancerad
Del nr: 2
Hemrespiratorer
Del nr: 3