Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekryteringstjänster - Assistenter, handläggare, teamledare och beslutsfattare
Referensnummer: 3.2.1-2017-21677
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar rekryteringstjänster av samtliga roller på assistent- och handläggarnivå samt rollerna beslutsfattare och teamledare för löpande avrop under avtalstiden. Dessa roller utgör majoriteten av Migrationsverkets medarbetare. De arbetar huvudsakligen inom den operativa verksamheten och de verksamheter och enheter som arbetar med mottagande av asylsökande, prövningsenheter samt förvar och förvaltningsprocess.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79610000 Personalförmedling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen