520309-2020 - Frivillig förhandsinsynSverige-Lund: Instrument och apparater för lantmäteri, hydrografi, oceanografi eller hydrologi
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mätinstrument till stadsbyggnadskontoret
Referensnummer: KS 2020/0667
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38290000 Instrument och apparater för lantmäteri, hydrografi, oceanografi eller hydrologi
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tilläggsköp av mätutrustning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38296000 Mätdon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Stadsbyggnadskontorets lantmäteriavdelning utför mätuppdrag avseende fastighetsbildning, uppdatering av primärkartan, husutsättningar, nbk- och grundkartor samt diverse andra liknande uppdrag. Åtta (8) anställda använder dagligen mätutrustningarna. Avdelningen behöver nu förnya och utöka sin instrumentpark.
De befintliga utrustningarna som används är Trimble totalstationer S5 och S6, GNSS mottagare till exempel R4, R8s och R10 samt fältdatorer TSC3 med Trimble Access. Utrustningarna används både var för sig och integrerat. Som kontorsprogramvara används bland annat Trimble Business Center.