Huvudsaklig CPV-kod 45332000 VA- och dräneringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
För de VA-entreprenader, gräv- och markarbeten som VA SYD inte har möjlighet att utföra i egen regi har VA SYD ett behov av att säkra tillgången av entreprenörer. VA SYD genomför därför upphandling av ramavtal för kommande avrop av entreprenadarbeten på befintligt och planerat ledningsnät och där tillhörande mindre pumpstationer och tryckstegringsstationer i anslutning till avropat uppdrag på ledningsnätet. Ramavtalet kommer att omfatta både utförandeentreprenader och totalentreprenader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232152 Byggnation av pumpstation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen