Huvudsaklig verksamhet Annan verksamhet: Sjukvård och allmänna offentliga tjänster
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Allmän och särskild kollektivtrafik med buss på Gotland
Referensnummer: RS 2018/895
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar allmän kollektivtrafik såsom landsbygdstrafik och stadstrafik samt särskild kollektivtrafik i form av skolskjutstrafik på Gotland.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen