520357-2017 - ResultatSverige-Södertälje: Byggteknisk projektledning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2017-1242 Byggprojektledare till Telge Bostäder AB
Referensnummer: TI 2017-1242 Byggprojektledare till Telge Bostäder
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Under tiden som byggnationen av bostäder pågår på Stockholmsberget i Södertälje behöver personalresursen på Telge Bostäder förstärkas under 2018-2019 med en erfaren Byggprojektledare.
Omfattning.
Denna upphandling gäller avser en Projektledare/Projektchef-nyproduktion till Telge Bostäder AB i Södertälje.
Volym.
Det beräknade värdet av upphandlingen uppgår till ca 3 600 000 SEK exklusive moms under hela avtalstiden. Se även bifogad kravspecifikation. Anbud ska lämnas för hela upphandlingen/uppdraget. 1 leverantör kommer att antas för hela upphandlingen.
Avropssätt/Beställningssätt.
Det av båda parter i det slutliga och undertecknade avtalet kommer att gälla från det datum då avtalet undertecknats.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71540000 Byggteknisk ledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Volym Det beräknade värdet av upphandlingen uppgår till ca 2 600 000 SEK exklusive moms under hela avtalstiden. Se även bifogad kravspecifikation.
Anbud ska lämnas för hela upphandlingen/uppdraget.1 leverantör kommer att antas för hela upphandlingen.
Förfrågningsunderlagets innehåll.
Förfrågningsunderlaget består av.
1. Detta dokument och följande bilagor: Bilaga Kravspecifikation
Bilaga Utförda uppdrag projektledare.
Bilaga Avtalsvillkor.
Sekretess.
Enligt offentlighets- och sekretesslag (2009:400) gäller absolut anbudssekretess till dess att tilldelningsbeslut har fattats eller att samtliga anbud offentliggjorts. Därefter blir anbud och andra i upphandlingen ingående uppgifter allmän handling om inte omständigheterna föranleder annat eller att Telge Inköp AB gör en annan sekretessbedömning.
Uppgifter kan omfattas av sekretess även efter ovan nämnda tidpunkt efter Telge Inköps beslut.