Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vattenprovtagning i plaskdammar.
Referensnummer: 2.2.2-25/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Gemensam upphandling för samtliga Stockholms stads stadsdelsnämnder av ramavtal kontinuerlig provtagning, analys och återrapportering av vattenkvaliteten i stadens plaskdammar under säsongen för deras öppethållande. Upphandlingen är gemensam för stadens samtliga 14 stadsdelsnämnder och omfattar, för närvarande, 56 plaskdammar inom Stockholms stad. Provtagning ska genomföras var fjortonde dag under säsong.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71610000 Provning och analys av sammansättning och renhet, 71620000 Analystjänster, 71900000 Laboratorietjänster, 90700000 Miljötjänster, 90714500 Miljökvalitetskontroll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen