520416-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Juridiska tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Juridiska tjänster
Referensnummer: UH-2019-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79100000 Juridiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverantören ska tillhandahålla juridiska tjänster för hela Almis verksamhet inklusive hel- och delägda dotterbolag. Tjänsterna skall tillhandahållas i form av rådgivning, juridiskt ombud och processhantering. Almi kommer exempelvis att behöva stöd i frågor som styrning och governance, stadsstödsregler, EU -rätt, strukturfondsregelverk, förvaltningsrätt, compliance och hantering vid visselblåsning. För Almis riskkapitalbolag som har investeringar i sina många portföljbolag kommer det att behövas stöd vid upprättande av aktieägaravtal, investeringsavtal och optionsavtal.
Leverantören ska ha kompetens inom följande rättsområden:
1. Arbetsrätt
2. Bolagsrätt
3. Krediträtt och finansiering
4. Offentlig upphandling
5. Obeståndsjuridik och kravhantering
6. Företagsförvärv och investeringar
• Även andra rättsområden kan förekomma
Avtalstiden är 3 år med möjliget till ytterligare 1 optionsår.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79100000 Juridiska tjänster, 79111000 Juridisk rådgivning, 79112000 Juridisk representation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sista anbudsdag är 2.12.2019
Välkommen med er ansökan!